מעל 30 שנות ניסיון בייעוץ ארגוני, הדרכה ויעוץ עסקי

דגשים לביצוע אפקטיבי של קורס פיתוח מנהלים

נשמח לעמוד לשירותכם ולייעץ בכל עת!

תוכן עניינים

מה חשוב בעת תכנון קורס פיתוח מנהלים

קורס פיתוח מנהלים הנו אחד הכלים המרכזיים להדרכת והכשרת מנהלים בארגון. הקורס נערך בדרך כלל בארגונים המעוניינים להעצים את צוות המנהלים שלהם או להקים ולהכשיר עתודה ניהולית. קורסי פיתוח המנהלים מתקיימים במתכונת פנים ארגונית  ובהיותם כאלה הם תפורים במיוחד לצורכי הארגון ומיועדים לתת מענה לצוות המנהלים הספציפי המשתתף בקורס.

במאמר זה אציין מספר נקודות החשובות לביצוע קורס פיתוח מנהלים אפקטיבי ולהצלחתו.

 

נושאי לימוד והתוכן בקורס פיתוח המנהלים
כאמור קורס פיתוח מנהלים הוא פנים ארגוני ולכן חשובה מאוד התאמת התכנים לצרכי הארגון ולעבודת המנהלים המשתתפים בו. הזמן המוקדש לקורס הוא מוגבל ויש לתכנן בקפידה את נושאי הלימוד. חשוב שנושאי הלימוד שייבחרו יהיו בתחומים החשובים ורלוונטיים למנהלים בתפקידם הנוכחי אך גם בראייה לעתיד (תפקידים או נושאים אחרים בהם המנהלים יעסקו בעתיד) ובהתאם לכך יהיה גם עומק הלימוד בכל נושא בקורס. לדוגמה אם מדובר במנהלי ביניים שבתפקידם הם לא עוסקים בניהול מו”מ ייתכן  שלא נלמד נושא זה או נעסוק בו בקצרה להרחבת אופקים. לעומת זאת למנהלים בתחומי המכירות  והרכש יילמד נושא זה בהרחבה ובאופן מעמיק.

 

כלי חשיבה
קורס פיתוח מנהלים צריך להעניק למשתתפיו לא רק ידע ומיומנויות אלא גם כלי חשיבה. כלים להבנה וניתוח מצבים ופתרון בעיות, להתמודדות עם קשיים, שאלות לא צפויות והתפתחויות בעבודה וכד’. כידוע בקורס לא ניתן ללמד “הכול” ולתת תשובה לכל מצב או התפתחות המתרחשת בעבודה. לכן חשוב לעסוק בקורס בלימוד ותרגול כלי חשיבה, אסטרטגיות פעולה וכד’ להקנות כלים להתמודדות ולפתח בקרב המנהלים את היכולת לטפל במצבי עבודה שונים מעבר לנלמד בכיתה.

יישום
דגש חשוב  בקורס פיתוח מנהלים הוא המעשיות. מעבר ללימוד התאורטי והעקרוני של הנושאים הנלמדים חשוב גם התרגול המעשי שלהם שמטרתו להמחיש את הנלמד בהתייחס לעבודת המנהל. התרגול יכול לכלול  אימון אישי, עבודה בצוותים, ניתוח אירוע או מצבי אמת בעבודת היום יום של המנהלים וכד’. חלק חשוב ביישום הוא גם בתרגול שטח במקום העבודה. במקרה זה המנהלים המשתתפים בקורס מקבלים משימות לביצוע בעבודתם ובהן יצטרכו ליישם את הנלמד בנושא רלוונטי בעבודתם (לדוגמה שיחת הערכה עם עובד או הצגת נושא בפורום כלשהו), להציג את התוצאות בכיתה ולקבל משוב.
התרגול מהווה חלק מההכשרה המעשית של המנהל והוא אחד הערכים המוספים החשובים בפיתוח מנהלים.

 

התמודדות עם שינויים
כידוע העבודה וסביבת העבודה בארגון הם דינמיים ונתונים לשינויים מתמידים. השינויים יכולים להיות בסגנון העבודה, בטכנולוגיות, במצב השוק, בתפישות וציפיות של עובדים, בשיטות ייצור או מחירים, בציפיות לקוחות, בתחום שרות הלקוחות ועוד ועוד. חלקם של השינויים הוא אטי וזוחל וחלקם “נוחת” ודורש מענה בזמן קצר. השינויים יכולים להשפיע על עבודת המנהלים וגם על תפקידם ומידת השפעתם משתנה כמובן בהתאם לדרג ולתפקיד הניהולי. לכן על המנהלים לדעת ל”קרוא את המפה” להיות ערניים למתרחש ומסוגלים לתת מענה בהתאם. לאור זאת חשוב שהלימוד בקורס פיתוח מנהלים  יעסוק בהכשרת ומתן כלים להערכות והתמודדות עם שינויים.

תהליך מתמשך 
לסיום אציין שקורס פיתוח מנהלים לא צריך להיות אירוע חד פעמי אלא חלק מתהליך מתמשך של פיתוח והעצמת המנהלים. עם סיום הקורס יש להמשיך את הלימוד וזה אפשרי במתכונות שונות כגון: פגישות תקופתיות, קבוצות עמיתים הממשיכות להיפגש, סדנאות להרחבה והעמקת הלימוד או לימוד נושאים נוספים, מפגשים עם מנהלים בארגונים אחרים, קורס המשך וכד’. זאת כדי לשמר את המנהלים, לאפשר להם ללמוד נושאים חדשים ולחדד את הלימוד בנושאים ספציפיים, להתלבט בבעיות ונושאי ניהול יום יומיים ולסייע בשימור רמת המקצועיות שלהם.

בנפשי זאב
יועץ ארגוני, יועץ ומאמן עסקי (.M.Sc)

מידע נוסף

סוד ההצלחה העסקית שלך

מתחיל כאן

Call Now Button