מעל 30 שנות ניסיון בייעוץ ארגוני, הדרכה ויעוץ עסקי

מה יכול יעוץ עסקי לתרום לעסקים קטנים

נשמח לעמוד לשירותכם ולייעץ בכל עת!

תוכן עניינים

מאמר זה דן בחשיבות שיש לקבלת יעוץ עסקי והסתייעות ביועץ עסקי לפיתוח עסקים קטנים. כיועץ עסקי העובד שנים רבות עם עסקים קטנים ובינוניים אני מוצא ברבים מהם מצבים של: חוסר יכולת “לצאת מהפלונטר”, קיבעון עסקי, “עבודה ועבודה ללא התקדמות”, רצון לקדם פיתוח עסקי אך לא יודעים איך ועוד. בעל העסק משקיע משך שנים את כל כולו בעבודה אבל העסק נשאר באותו מצב ולא מתפתח מבחינה עסקית, “הכסף הגדול לא מגיע” וכד’.

המאמר מנתח את הסיבות למצבים אלה ומסביר כיצד ובמה יכול יועץ עסקי לעזור לקדם את העסק. הוא נועד לכל אותם בעלי עסקים הקטנים העובדים בעסק “סביב השעון” משקיעים שעות ועבודה קשה אך לא רואים את האופק ובמילים אחרות לא רואים צמיחה עסקית והתפתחות בכיוונים המצופים.

אחד המאפיינים הבולטים בעבודתם של בעלי עסקים קטנים, הוא ההשקעה האישית הרבה והבלתי פוסקת בעסק. בתחילת דרכו עובד בעל העסק הקטן “24 שעות סביב השעון” במטרה לבנות ולבסס את העסק. הוא עובד ללא לאות ומשלם מחיר בחייו הפרטיים, בחיי המשפחה, לפעמים בבריאותו ובחלק מהמקרים גם במיטב חסכונותיו כדי ש”בסוף יהיה טוב”. העבודה הקשה נתפשת כזמנית, כהשקעה הכרחית בטווח הקצר כדי שהעסק יניב רווחים בטווח הארוך.

אבל, עם חלוף השנים, הטווח הקצר הופך להיות בינוני ואחר כך ארוך, והמצב נמשך כשהסוף המיוחל ו”המנוחה והנחלה” לא מגיעים. בפועל, שנים רבות לאחר שהעסק היה אמור להיות מבוסס ובעל העסק הקטן אמור היה לקצור את הפירות, הוא עדיין עובד ללא הפוגה ולפעמים קשה יותר כשהוא גם מבוגר יותר ובלי אותן אנרגיות שהיו לו בעבר. העסק לא ממריא אלא “שורד” והרווחים לא מזהירים (וכפי שהרבה בעלי עסקים קטנים אומרים “ההכנסה היא פחות מזו של שכיר ממוצע במשק”).

הסיבות למצב עניינים זה קשורות באופיים של העסקים הקטנים והתנהלות בעלי העסקים הקטנים הטרודים בענייני היום יום יותר מאשר בחשיבה על המחר. העבודה הרבה והבעיות השוטפות לא מאפשרות להם “להוציא את הראש מעל המים”, להקדיש זמן למחשבה, לתכנן קדימה ולעסוק בפיתוח את העסק. היום יום “שואב” את בעל העסק הקטן והעסק מתנהל אך לא מנוהל. בעל העסק הקטן מטפל בנושאי יום יום (בעיות, תקלות, ניהול יום יומי, כספים, תשלומים גבייה וכד’ ) אך לא מוצא זמן לטפל במחר (תכנון עתידי, אסטרטגיה ופיתוח העסק). את הבעיות הפיננסיות הוא פותר בעזרת כיבוי שריפות (הלוואה קטנה, הגדלת האשראי מהבנק וכד’), לשיווק העסק והגדלת מאמצי המכירה ופיתוח עסקי לא תמיד יש זמן וההתנהלות היא ממשבר למשבר. הטענה של בעל העסק היא שאין זמן ל”דברים אלה” ואם יש קצת זמן עדיף לעשות עוד מכירה/עסקה/לסגור עוד לקוח ו”להביא עכשיו כסף שחסר בבנק”. בנוסף לזאת בעלי העסקים קטנים הם “הכול בעסק”, בעל העסק הוא מנהל הכספים, מנהל השיווק, איש המכירות וגם העובד ואיש המקצוע (לפעמים יש עוד עובד או שניים, שבחלק מהמקרים הם בן/בת הזוג או בני משפחה ולא תמיד מקצועיים בעבודתם). הוא נאלץ לעשות הכול בעסק בעצמו כשהוא האחראי הבלעדי כמעט לכל דבר. עובדה התורמת גם היא לעבודה בלתי פוסקת סביב השעון, טיפול מתמיד “בנושאים בוערים” ו”מחסור” מתמיד בזמן.

כתוצאה ממצב העניינים שתואר, בעל העסק לא תמיד מקדיש את הזמן והמחשבה הנדרשים לניתוח המצב ופיתוח העסק, לתכנון וביצוע שינויים והצעדתו קדימה, הוא טרוד ביום יום וזה גוזל כמעט את כל זמנו. במהלך השנים השוק מתפתח ומשתנה, לשוק מצטרפים עסקים ומתחרים חדשים (בחלקם צעירים עם אנרגיות חדשות וקווי מחשבה רעננים) צרכי הלקוחות משתנים, יש צורך בשינויים במוצרים/ שירותים הניתנים ע”י העסק, צריך להגיב לתחרות, יש להתחדש ולפעול באופן יצירתי , להשקיע בשיווק ומכירה לשפר את השרות ללקוחות ועוד. לכל אלה נדרש מענה עסקי שלא ניתנן מבעל העסק הקטן שעסוק במלחמת הקיום ומטפל בבעיות השוטפות או במשבר התורן. בנוסף, בחלק מהנושאים נדרש מענה ויעוץ עסקי מקצועי שבעל העסק הקטן לא תמיד בקיא ומיומן בהם, הוא אולי בעל מקצוע בתחומו אך התחיל את העסק ללא רקע ניהולי או ניסיון בניהול עסק עצמאי .

ייעוץ עסקי ככלי להתמודדות עם הקשיים בעסקים קטנים

בעלי העסקים הקטנים הם במקרים רבים ONE MAN SHOW – הצגה של איש אחד.  בעל העסק  מנהל את העסק והוא גם מנהל השיווק וצריך לדאוג לפרסום והבאת לקוחת לידים וכד’, הוא גם מנהל הכספים שצריך להתמודד עם הבנק ולדאוג לתשלומים לספקים, הוא גם מנהל התפעול והאחזקה בעסק שצריך לדאוג לדברים השוטפים ולפעמים גם העובד הבכיר בעסק ולפעמים גם העובד הייחדי בו. במקרים בם יש גם כמה עובדים בעסק הוא מוצא עצמו מטפל בנושאי כוח אדם ורווחה על כל המשתמע (שכר, היעדרויות  וטיפול בבעיות אישיות התמודדות עם תחלופה וגיוס עובדים וכד’).

למצב זה יש השלכות על עבודת העסק והתנהלותו ביום יום ועל יכולתו של בעל העסק ל”הוציא את הראש מהמים” וכמובן גם על השחיקה שלו. במקרים רבים יש לדברים שציינו גם השלכות על התפתחות העסק. המנהל שנמצא במחסור זמן מתמיד לא מוצא זמן להקדיש לפיתוח עסקי ותכנון קדימה, החשיבה היא מעכשיו לעכשיו מבלי להקדיש זמן למחר ובגלל כך העסק נמצא במצב מתמיד של דשדוש או הישרדות.

כיועץ עסקי המלווה למעלה מ35 שנה עסקים קטנים מענפי המשק השונים אני יכול לומר שלמצבים אלה יש פתרון ואפשר להתמודד אתם. עם בעל עסק המוכן למאמץ ושיתוף פעולה אפשר לגבש מענה ולסייע לו בהתמודדות עם היום יום וגם בחשיבה על המחר ופיתוח העסק. 

לפרטים נוספים אודות תחומי ונושאי הייעוץ העסקי הקישו כאן 

לקבלת פגישת ייעוץ עסקי חינם  הקישו כאן  

הפתרון המומלץ במצבים אלה הוא פנייה ליועץ עסקי. בסיוע יועץ עסקי יוכל בעל העסק לבצע את פסק הזמן הדרוש לחשיבה, ניתוח המצב, אבחון עסקי, תכנון עסקי וגיבוש פתרונות ומענה לצרכים העסקים השונים וביצוע שינוי במצב הקיים. הישיבה עם יועץ עסקי “מניחה בצד” את העיסוק במלחמת ההישרדות לטובת תכנון עסקי והתפתחות עתידית. החשיבה המשותפת עם יועץ עסקי מאפשרת להקדיש זמן לחשיבה ולתכנון וביצוע הפעולות הנדרשות לפיתוח עסקי כמו: שינוי/שדרוג או פיתוח שירותים חדשים בעסק, תכנון השיווק ופיתוחו, דרכי שיווק חדשים, פריצה לשווקים חדשים, תגובה למתחרים, השקעה בשימור לקוחות וותיקים והגברת מכירה, טיפול שורש במצב הפיננסי, בניית כלים ודרכי עבודה לניהול יעיל של העבודה ועוד. העבודה עם יועץ עסקי מאפשרת גם במקרים רבים להוציא לפועל תכניות שהיו במחשבה ולא היה זמן או ידע כיצד לממש אותם בפועל. מנהלי עסקים קטנים השקועים ביום יום ומכירים את העסק שנים רבות, שבויים בתפישות ופרדיגמות על העסק, על אפשרויותיו ובכלל על מה שניתן לעשות לגבי נושאים שונים בעסק (“אף אחד לא יודע יותר טוב ממני מה לעשות בעסק שלי”). בעלי העסקים הוא לעיתים “עיוורים” לנתונים, לחולשות של העסק או חוזקות שניתן למנף ולנצל כדי לפתחו. יועץ עסקי מקצועי יוכל לספק לבעל העסק יעוץ עסקי וראייה אובייקטיבית של מצב העסק ולסייע בניתוח וקבלת תמונת מצב ראלית על מצבו ועל האפשרות לפיתוחו. הוא יכול לסייע בבדיקה של כל אותם נושאים ושאלות שחשובות לבעלי עסקים קטנים כמו: כיצד להגדיל את המכירות, מה צריך לשפר, האם אני ריווחי, לאן הולך הכסף ובעיקר לאן העסק מתקדם, האם הכיוון נכון ומה צריך לשנות.


יעוץ עסקי יאפשר לגבש ולהוציא לפועל תכניות לשינוי המצב בעסק ופיתוחו. בחלק לא קטן של המקרים מדובר בעצות של היועץ עסקי ופעולות שלא כרוכות בהוצאות גדולות (ובחלקן כלל לא דורשות הוצאה כספית) אלא דורשות הקדשת זמן לשינוי באופן העבודה, שיפור תהליכים, פיתוח וחידוש שירותים על בסיס הקיים וכד’. מהניסיון עולה שכאשר מקדישים את הזמן המתאים, הפתרונות נמצאים. יועץ עסקי יכול לתת למנהל כלים ידע ורעיונות לבצוע את השינויים הנדרשים לשינוי וצמיחה עסקית ולספק ידע בנושאים ניהוליים, דפוסי ודרכי ניהול עבודה ביום יום שיאפשרו לבעל העסק לתפוש שליטה על העסק ולנהל אותו (ולא להמשיך במצב בו העסק “מתנהל” ). תהליך של יעוץ עסקי המשולב באימון עסקי מעצים את המנהל בעסקים קטנים ומאפשר גם לרכוש ולתרגל מיומנויות וכלים ניהוליים שיוכלו לסייע להם בניהול העסק למשך שנים רבות קדימה.


לסיום, פנייה ליועץ עסקי היא עבור עסקים קטנים רבים פעולה חשובה שיכולה לסייע לבעל העסק לבצע פסק זמן לבחון את העסק ולגבש דרכים לפיתוחו וצמיחתו. חשוב שבעלי עסקים קטנים יפנו לייעוץ עסקי מקצועי כאשר יש עדיין זמן ו”החבל לא מונח על הצוואר” והפנייה היא לא ל”הצלת העסק” כשבמקרים רבים כבר לא ניתן לעשות זאת (בנושא האיתותים של התקרבות למשבר בעסקים קטנים ופנייה לייעוץ עסקי)

 

כותב המאמר:
בנפשי זאב
יועץ ארגוני, יועץ ומאמן עסקי (.M.Sc)

מה יכול יעוץ עסקי לתרום לעסקים קטנים [ לחצו כאן ]

מאמר זה דן בחשיבות שיש לקבלת יעוץ עסקי והסתייעות ביועץ עסקי לפיתוח עסקים קטנים. כיועץ עסקי העובד שנים רבות עם עסקים קטנים ובינוניים אני מוצא ברבים מהם מצבים של: חוסר יכולת “לצאת מהפלונטר”, קיבעון עסקי, “עבודה ועבודה ללא התקדמות” ועוד. בעל העסק משקיע משך שנים את כל כולו בעבודה אבל העסק נשאר באותו מצב ולא מתפתח מבחינה עסקית, “הכסף הגדול לא מגיע” וכד’.

האם לפנות ליעוץ עסקי [ לחצו כאן ]

במהלך עבודתו של העסק עולות לא פעם שאלות כמו: “האם כדאי לפנות לייעוץ עסקי” או “האם ייעוץ עסקי יוכל לעזור לנו”, “האם הייעוץ עסקי יעזור במציאת פתרון לבעיה” וכד’. לא פעם אני נשאל ע”י בעלי עסקים שאלות מסוג זה כאשר אליהן מתלוות הצהרות כמו: “אני מכיר את העסק שלי הכי טוב, מה יכול ייעוץ עסקי להוסיף לי” או “מה יועץ עסקי יודע על העסק לי שאני לא יודע” וכד’.

מתי כדאי לפנות ליועץ עסקי [ לחצו כאן ]

שאלה זו נשאלת משום שמניסיוני כיועץ עסקי חלק מהפונים לייעוץ עסקי (ובמיוחד עסקים קטנים) עושים זאת כשכבר מאוחר מידי. הפנייה ליועץ עסקי נעשית כשאין מוצא אחר, כשהעסק במשבר עמוק, כשיש מצוקה עסקית כזו או אחרת, כשיש בעיה שלא ניתן לפתור, כשמצב הכספי הוא קטסטרופאלי וכד’.

מאמרים מקצועיים

פתרונות מקיפים

מידע נוסף

ייעוץ עסקי ואימון עסקי

ייעוץ עסקי מיועד למנהלי ובעלי עסקים. ניהול עסק איננו תפקיד אלא מקצוע הדורש ידע ומיומנויות בתחומים מגוונים. לשיפור התוצאות העסקיות והשגת היעדים בעסק אנו מציעים

לקריאה »

האם לפנות ליעוץ עסקי

הערך המוסף שתקבל מפנייה לייעוץ עסקי   המאמר נועד למתלבטים האם לפנות לייעוץ עסקי והוא מציג את התועלות שיכול מנהל עסק להפיק מפנייה לייעוץ עסקי.

לקריאה »

איך בוחרים ייעוץ עסקי

איך בוחרים ייעוץ עסקי לעסק שלי?  עסקים רבים בתקופת משבר מודעים לכך שהם זקוקים לסיוע חיצוני ומנסים להבין איך בוחרים ייעוץ עסקי מכל האפשרויות הרבות

לקריאה »

ייעוץ עסקי הצעת מחיר

על הצעת מחיר לייעוץ עסקי  כשמדובר על ייעוץ עסקי הצעת מחיר נקבעת לפי מנעד של גורמים המושפעים ממשתנים שונים. הדבר תלויי בסוג הייעוץ הנדרש, וותק

לקריאה »

ייעוץ עסקי לחברות

מה חשוב להבין לגבי ייעוץ עסקי לחברות ייעוץ עסקי לחברות יכול לשדרג באופן מהותי את רמת ההצלחה והרווחיות של העסק. במהלך הייעוץ ניתן ללמוד, כיצד

לקריאה »

ייעוץ עסקי לימודים

על ייעוץ עסקי לימודים כשמדובר על ייעוץ עסקי לימודים זה חלק קטן בלבד מהמהות. ייעוץ עסקי מוצלח מגיע בעיקר מניסיון. ניסיון בניהול עסקי וניסיון בייעוץ לעסקים

לקריאה »

סוד ההצלחה העסקית שלך

מתחיל כאן

Call Now Button