מעל 30 שנות ניסיון בייעוץ ארגוני, הדרכה ויעוץ עסקי

מתי כדאי לפנות ליועץ עסקי

נשמח לעמוד לשירותכם ולייעץ בכל עת!

תוכן עניינים

איתותים המצביעים על צורך בפנייה ליעוץ עסקי

השאלה בה עוסק המאמר היא מהו הזמן הנכון לפנות ליועץ עסקי? ומציג מספר איתותים המצביעים על כך שהגיע הזמן לפנות לקבלת ייעוץ עסקי

שאלה זו נשאלת משום שמניסיוני כיועץ עסקי חלק מהפונים לייעוץ עסקי (ובמיוחד עסקים קטנים) עושים זאת כשכבר מאוחר מידי. הפנייה ליועץ עסקי נעשית כשאין מוצא אחר, כשהעסק במשבר עמוק, כשיש מצוקה עסקית כזו או אחרת, כשיש בעיה שלא ניתן לפתור, כשמצב הכספי הוא קטסטרופאלי וכד’. אז פונה העסק ליועץ העסקי בשאלות כמו: איך יוצאים מהבוץ? מה לעשות עם המכירות שיורדות והעסק בקושי שורד ? האם היועץ מכיר מקור להלוואה כספית שתיתן “קצת אוויר” וכד’. בחלק גדול ממצבים אלה הפנייה ליעוץ עסקי היא מאוחרת מידי כשהמצב נגרר זמן רב מידי ו”ההמתנה לשינוי” ללא מעשה החמירה את המצב העסקי, העסק גורר חובות, איבד חלק גדול מהשוק ו/או הלקוחות, את אמון הספקים וכד’. במצבים אלה קשה לשקם את המצב ולמרבה הצער תועלתו העיקרית של היועץ העסקי היא במזעור נזקים או בייעוץ לגבי הדרך הנכונה לסגירת העסק. אם כן מה ניתן לעשות ואיך ניתן לדעת מתי הוא הזמן הנכון לפנות לייעוץ עסקי? התשובה היא שהעסק צריך לפנות ליועץ עסקי כבר בשלבים מוקדמים יותר. בשלבים אלה ישנם “איתותים” שצריכים להדליק נורה אדומה ולהביא את היזמה לפניה ליועץ עסקי. להלן תיאור מצבים שמהווים בעצם איתותים המצריכים ייעוץ עסקי ( ו/או אימון עסקי) אז יכול הייעוץ להיות אפקטיבי ולסייע לעסק. בדוגמאות אלה מובאים גם דבריהם של בעלי עסקים קטנים ואחרים בלשונם כפי שאני שומע בשטח (הציטוטים מצוינים במירכאות):
 • העסק נמצא בגבול המקסימלי של האשראי שלו. הבנק “מתקשר מידי פעם” ואז נעשה מאמץ לסגור את החריגות. המצב נמשך כבר מספר חודשים וכפי שרואים בחודשים הקרובים לא צפוי שינוי.
 • הבנק הקטין לעסק את מסגרת האשראי, העסק מרגיש “חנק” ומידי פעם בעל העסק “לא מושך משכורת” (המחשבה: “אני מכיר את העסק הכי טוב, מה ניתן כבר לעשות” או “מה יכול להועיל יועץ עסקי”).
 • תקופה של מספר חודשים אינך מושך משכורת, בבית מתקיימים מההכנסה של האישה ו”על חשבון המינוס” בחשבון האישי. את החודשים האחרונים אתה “לא יודע איך עברת”. אתה “שומע וקולט” מהסביבה שיש “שינוי חיובי” בשוק וממתין לשיפור במצב העסק.

 

 • ישנה ירידה “בלתי מוסברת” אבל משמעותית ( למעלה מ-40%- 30%) במכירת מוצר/ים שהיו להיטים ונמכרו בכמות גדולה (ואפילו בעבר קרה שלא יכולת לספק את הביקוש) והמצב נמשך כבר מספר חודשים ולא נראה שינוי באופק הקרוב.
 • ישנה ירידה משמעותית בהכנסות (לעיתים מעלה מ -% 40 ) כבר תקופה ארוכה (יותר מחצי שנה). אתה בהמתנה מתוך מחשבה ש”ממתינים לסיום המשבר הכלכלי” , “זה מצב זמני וזה יעבור בחודש חודשיים הבאים” (וכבר עברו כמה חודשים…). לחבר שנפגש עם יועץ עסקי במצב זה לא הייתה תועלת גדולה.
 • אתה נמצא כבר תקופה ארוכה (4-5 חודשים) במצב בו אתה “לא מרוויח ולא מפסיד” הכנסות מכסות את ההוצאות. תקופה זו לא מסתיימת, אין שינוי באופק ויותר מכך, לפעמים אתה חושש אפילו שלא תכסה את ההוצאות.
 • כדי להחזיק את העסק בתקופה האחרונה התחלת “לאכול מהחסכונות”. השימוש בכספי החסכונות הוא “זמני” ועד שישתנה המצב בקרוב.
  המכנה המשותף למצבים שתוארו ולמצבים דומים שלא תוארו כאן הוא קיומם של איתותים: ישנם שינויים שליליים בעבודת העסק תקופה ארוכה (השינויים נמשכים כבר לפחות 6-5 חודשים ומצביעים על מגמה).
  השינויים הם בפרמטרים מרכזיים בעסק כמו :שינויים ברמת ההכנסות או מכירות, תזרים בלתי אפשרי, שינויים קיצוניים בהתנהגות הלקוחות, שינוי ביחס הספקים ונכונותם לתת אשראי או לספק סחורה ללא תשלום, ביחס ובמגבלות של הבנק וכד’.
  אלה הם המצבים בהם יש לפנות ליועץ עסקי לקבלת יעוץ (או אימון עסקי).  אז יכול הייעוץ עסקי להיות אפקטיבי ולסייע. במציאות, במצבים אלה במקום לפנות לייעוץ, בעל העסק נכנס למצב של “המתנה” מתוך מחשבה שמדובר במצב זמני ובתקווה לשינוי. בחלק מהמקרים הוא מחסל חסכונות ובמקרים חמורים יותר לוקח הלוואות שכביכול “נותנות אוויר” אך הן רק מחמירות את מצב של העסק וגוזרות את גורלו לסגירה.
  קבלת ייעוץ עסקי אם כן צריכה להיות בשלבים מוקדמים בהם מזהה העסק איתותים על מגמות שליליות בפרמטרים עסקיים מרכזיים שפרטנו קודם. כבר אז עליו לעשות את הצע ולפנות לייעוץ במצבים אלה יכול יועץ עסקי לסייע ואלי להציל את המצב.

 

בנפשי זאב (.M.Sc)
יועץ עסקי לעסקים קטנים ובינוניים
של משרד התמ”ס (מעוף)

מה יכול יעוץ עסקי לתרום לעסקים קטנים [ לחצו כאן ]

מאמר זה דן בחשיבות שיש לקבלת יעוץ עסקי והסתייעות ביועץ עסקי לפיתוח עסקים קטנים. כיועץ עסקי העובד שנים רבות עם עסקים קטנים ובינוניים אני מוצא ברבים מהם מצבים של: חוסר יכולת “לצאת מהפלונטר”, קיבעון עסקי, “עבודה ועבודה ללא התקדמות” ועוד. בעל העסק משקיע משך שנים את כל כולו בעבודה אבל העסק נשאר באותו מצב ולא מתפתח מבחינה עסקית, “הכסף הגדול לא מגיע” וכד’.

האם לפנות ליעוץ עסקי [ לחצו כאן ]

במהלך עבודתו של העסק עולות לא פעם שאלות כמו: “האם כדאי לפנות לייעוץ עסקי” או “האם ייעוץ עסקי יוכל לעזור לנו”, “האם הייעוץ עסקי יעזור במציאת פתרון לבעיה” וכד’. לא פעם אני נשאל ע”י בעלי עסקים שאלות מסוג זה כאשר אליהן מתלוות הצהרות כמו: “אני מכיר את העסק שלי הכי טוב, מה יכול ייעוץ עסקי להוסיף לי” או “מה יועץ עסקי יודע על העסק לי שאני לא יודע” וכד’.

מתי כדאי לפנות ליועץ עסקי [ לחצו כאן ]

שאלה זו נשאלת משום שמניסיוני כיועץ עסקי חלק מהפונים לייעוץ עסקי (ובמיוחד עסקים קטנים) עושים זאת כשכבר מאוחר מידי. הפנייה ליועץ עסקי נעשית כשאין מוצא אחר, כשהעסק במשבר עמוק, כשיש מצוקה עסקית כזו או אחרת, כשיש בעיה שלא ניתן לפתור, כשמצב הכספי הוא קטסטרופאלי וכד’.

מאמרים מקצועיים

פתרונות מקיפים

מידע נוסף

ייעוץ עסקי ואימון עסקי

ייעוץ עסקי מיועד למנהלי ובעלי עסקים. ניהול עסק איננו תפקיד אלא מקצוע הדורש ידע ומיומנויות בתחומים מגוונים. לשיפור התוצאות העסקיות והשגת היעדים בעסק אנו מציעים

לקריאה »

האם לפנות ליעוץ עסקי

הערך המוסף שתקבל מפנייה לייעוץ עסקי   המאמר נועד למתלבטים האם לפנות לייעוץ עסקי והוא מציג את התועלות שיכול מנהל עסק להפיק מפנייה לייעוץ עסקי.

לקריאה »

איך בוחרים ייעוץ עסקי

איך בוחרים ייעוץ עסקי לעסק שלי?  עסקים רבים בתקופת משבר מודעים לכך שהם זקוקים לסיוע חיצוני ומנסים להבין איך בוחרים ייעוץ עסקי מכל האפשרויות הרבות

לקריאה »

ייעוץ עסקי הצעת מחיר

על הצעת מחיר לייעוץ עסקי  כשמדובר על ייעוץ עסקי הצעת מחיר נקבעת לפי מנעד של גורמים המושפעים ממשתנים שונים. הדבר תלויי בסוג הייעוץ הנדרש, וותק

לקריאה »

ייעוץ עסקי לחברות

מה חשוב להבין לגבי ייעוץ עסקי לחברות ייעוץ עסקי לחברות יכול לשדרג באופן מהותי את רמת ההצלחה והרווחיות של העסק. במהלך הייעוץ ניתן ללמוד, כיצד

לקריאה »

ייעוץ עסקי לימודים

על ייעוץ עסקי לימודים כשמדובר על ייעוץ עסקי לימודים זה חלק קטן בלבד מהמהות. ייעוץ עסקי מוצלח מגיע בעיקר מניסיון. ניסיון בניהול עסקי וניסיון בייעוץ לעסקים

לקריאה »

סוד ההצלחה העסקית שלך

מתחיל כאן

Call Now Button