מעל 30 שנות ניסיון בייעוץ ארגוני, הדרכה ויעוץ עסקי

קורס מכירות בלימוד מרחוק (ב”זום”)

נשמח לעמוד לשירותכם ולייעץ בכל עת!

תוכן עניינים

מאמר זה עוסק בשאלת האפקטיביות של קורס מכירות אונליין המתקיים מרחוק (בזום) והם הוא משיג את מטרותיו בלמידה ותרגול כפי שמתקיים קורס פרונטאלי בכיתה.

הקורונה שפרצה לחיינו בשנת 2020 הביאה אתה את הלמידה מרחוק וכמובן גם את קורס מכירות אונליין הנלמד מרחוק, בהיקפים ואינטנסיביות שלא היו קודם לכן. המצב אילץ את העוסקים בתחום הלימודים (מרצים מנחים מאמנים ועוד) לתת מענה לצורך וללמד למרות הקורונה, והתוצאה הייתה מעבר ללימודים מרחוק (ב”זום” או בכל אפליקציה אחרת). במהלך התקופה פותחו ונלמדו קורסים וסדנאות בתחומים שונים ומגוונים ובתוכם גם תחום המכירות שבו נתנו סדנאות קורסים הרצאות אימון קבוצתי ופרטני במגוון שיטות ודרכי לימוד.

בהקשר לכך עולה השאלה האם קורס מכירות הניתן מרחוק הוא אפקטיבי? האם קורס זה משיג את מטרותיו וניתן לבצע לימוד משמעותי? האם ניתן להשיג את התוצאה כמו בקורס פרונטאלי בכיתה בה המנחה פוגש ורואה את התלמידים, מקיים איתם קשר בלתי אמצעי “מרגיש” אותם ומתייחס לכל תלמיד?

שאלות אלה הן חשובות במיוחד משום שגם עם תום עידן הקורונה, בתחומים שונים וגם בלימודי מכירות מעדיפים הארגונים בחלק מהמקרים להמשיך ולבצע קורסים מרחוק ומגמה זו ללימודי אונליין קיימת גם אצל המנחים בקורסי המכירות.

במענה לשאלה זו אוכל להגיד באופן כללי שקורס מכירות מרחוק הנו אפקטיבי ויכול לתת תוצאות משמעותיות, להקנות כלי מכירה ללמד מעשית ולתרגל מיומנויות מכירה בשיטות מגוונות.

מניסיוני בתקופה זו בלימודי מכירות ואימון פרטני וקבוצתי אוכל להגיד שקורס מכירות מרחוק הוא קורס אפקטיבי. למרות שאין קשר קרוב ללומדים כמו בכיתה אפשר בהחלט בקורס כזה לתת אפשרות ביטוי לכל המשתתפים, ויחס אישי וניתן לקיים את הלימוד במתכונת סדנת מכירות הכוללת תרגול והתנסות. קורס מכירות כולל מטיבו אינטראקציה ודיון בין התלמידים שמתקיימים בהחלט גם בלימוד מכירות מרחוק. ישנו שיח ודיון ואולי אפילו פורה ביותר בשל מגבלות הזום המחייבות את כולם להקשיב (והיכולת להכניס את התלמידים להשתקה).

כמו כן בקורס מכירות מרחוק אפשר לקיים תרגילים וסימולציות מכירה מלמדות וממחישות. תרגילי המכירה ומשחקי התפקיד (מוכר / לקוח) בהחלט אפקטיביים ובצוע סימולציות הוא בדיוק כמו בכיתה כשכולם צופים (ואולי אפילו בעל אימפקט גבוה יותר בשל אפקט הצילום ובמידה מסוימת אף שקט יותר מקורס המתקיים בכיתה כי אין דיבורים “בשקט” בין תלמידים) וניתן להסיק מסקנות ולהפיק לקחים.

למרות “שלא רואים את הלומדים בעיניים” עדיין אפקט הלימוד מתקיים נשמרת מתכונת השילוב בין לימוד פרונטלי ותרגול, המסרים עוברים וההמחשות אפילות עוצמתיות יותר. הדבר נכון ללימוד תהליך המכירה על כל שלביו (החל בפתיחה והמשך באיתור צרכים הצגת המוצר וכד’ וכמובן הטיפול בהתנגדויות שהוא חלק חשוב בכל קורס מכירות).

הטכנולוגיות הקיימות כיום מאפשרות הדרכת מכירות הכוללת המחשות כפי שמתקיים בכיתה כולל הפעלת לוח כתיבה, העברת שאלונים כתובים, הקרנת סרטונים, שיתוף קבצים להצגת חומרים ומצגות, במידת הצורך גם חלוקה ועבודה בקבוצות קטנות ואפילו אפשרות שלא קיימת בלמידה בכיתה והיא הקלטת השיעורים למי שנעדר או כדי להקרין בעתיד ועוד.

בנוסף קורס מכירות מרחוק המיועד לאנשי מכירות בחברה / ארגון מקל על הארגון את ביצועו. בהרבה מקרים אנשי המכירות בארגון מפוזרים באתרים שונים ברחבי הארץ וקורס מרחוק אינו מצריך להביאם מהאתרים השונים (חוסך טרטור זמן ובחלק מהמקרים גם את הצורך בתשלום למקום חיצוני או חדר פנוי בארגון ציוד כיבוד וכד’), בשל כך גם קל יותר לקבוע לוח זמנים מתאים לכולם.

לסיכום, בקורס מכירות מרחוק ניתן להשיג למידה משמעותית. אפשר לבצע לימוד מעשי ולהקנות מיומנויות כולל המחשה ושימוש במגוון שיטות כלים וטכנולוגיות כפי שהוזכר למעלה ולקיים לימוד המדמה למידה בכיתה.

כמובן שללמידה בכיתה ישו את הערך החברתי של מפגש בין אישי והאינטראקציה בין האנשים וחשוב להגיד שקורס מכירות מרחוק אינו מבטל אותה או בא במקומה. קורס מכירות מרחוק הנו כלי נוסף בארגז הכלים של הארגון שניתן להשתמש בו מידי פעם ובהתאם לצורך. ניתן גם לקיים אימון בקבוצות קטנות או אימון מכירות אישי אבל זה נושא למאמר אחר.

יועץ ארגוני, יועץ ומאמן עסקי (.M.Sc)
מאמן ומנחה בקורסים וסדנאות מכירה

מידע נוסף

סוד ההצלחה העסקית שלך

מתחיל כאן

Call Now Button